Poradnik dla maturzysty

Matura z języka polskiego oraz z innych przedmiotów nadejdzie szybciej niż czasem człowiek się spodziewa. Zarówno z perspektywy rodzica, jak również ucznia. Tak, rodzic nadal jest przekonany, że jego dziecko to mały człowiek, którego nadal trzeba trzymać za rękę, a okazuje się, iż egzamin dojrzałości nadszedł wielkimi krokami. Młody człowiek jest święcie przekonany, że ma tyle czasu na naukę, a prawda jest zupełnie inna. Egzamin dojrzałości nadchodzi bardzo szybko i należy się do niego przygotować. Nie można też zapomnieć o tym, że matura niesie ze sobą inne “konsekwencje”, jak chociażby wybór dalszej ścieżki życiowej.

Iść na studia, czy też nie

Jeżeli ktoś już zda egzamin dojrzałości, to może iść na studia. Tak, nauczyciele będą mówić o tym, że to trzeba, że tak wypada. Czasem do tego chóru głosów dołączają się rodzice, ponieważ uznają, że studia to jeszcze lepsza przyszłość i różnego rodzaju profity. Czy aby na pewno? Wystarczy przecież powiedzieć, że Steve Jobs nigdy nie był studentem. W jego ślady poszedł także założyciel serwisu Facebook. Co ich łączy oprócz braku wyższego wykształcenia? To, że zarobili mnóstwo pieniędzy, ponieważ po prostu mieli pomysł na swoje życie. I to dobry pomysł, który przyniósł im ogromne pieniądze. Jaki z tego wniosek – nie zawsze studia są potrzebne do życia. Jeżeli ktoś naprawdę nie ma ochoty, to może przerwać naukę zaraz po zdanym egzaminie dojrzałości. Od 7 roku życia do ok. 19-20 roku życia – tyle lat nauki człowiek uczy się jednym ciągiem. Nie dziwne, że niektóre osoby mogą być zmęczone pod naporem wiedzy.

Jaki kierunek?

Ale są takie osoby, które czują, że dzięki nauce na uczelni wyższej rozwiną swoje umiejętności, a co za tym dalej idzie – będą “cenniejsi”, jeżeli idzie o rynek pracy. Tak, wśród takich osób należy wymienić chociażby lekarzy, naukowców, nauczycieli akademickich. Architekci dopiero na studiach poznają zawiłości swojego zawodu. W szkole średniej nie ma tak skomplikowanych zagadnień, więc studia w takim wypadku są konieczne. Jeżeli tak jest, to należy pamiętać o tym, aby wybrać taki przedmiot, który będzie zgodny z kierunkiem studiów. Uwaga! Do tego trzeba zdecydować się na poziom rozszerzony, ponieważ jest to bardzo znaczący fakt. Specjalistyczne kierunki wymagają od człowieka większego zaangażowania. Może nie będzie łatwo, ale na pewno będzie się to opłacać i nikt nie pożałuje nauki do egzaminu dojrzałości. W końcu może być to dla młodych uczniów dobra inwestycja na przyszłość.